1917 - Ermu’daki kahve kokusu

Kahve kavurma yolculuğumuz, Dervis Tahmis büyük dedemizin evinde kendisi için kahve kavurmasıyla başladı. Kahve kokusunu alan civardaki komşularının Derviş Tahmis’ten kahve istemesi üzerine kahve kavurmak onun ve ailesinin tutkusu haline gelir. Bu olay ona kuru kahveci anlamına gelen ‘Tahmis’ ismini kazandırır. Derviş Tahmis Kıbrıs’ta ilk kez kahve kavurup satan kişidir. 1917’den beri devam eden kahve kavurma yolculuğumuz hep gelişti ve 4. kuşağa kadar sanayileşmeye başardı.

1932 - İlk neslin vedası...

Büyük dedemiz Derviş Tahmis’in ölümünden sonra işi oğlu Hasan Özerlat devralır ve Kıbrıs’ta ilk kez UNO marka elektrikli öğütme makinesi ile üretime devam ve yerli marketlerdeki Türk kahvesini ‘Hasan Derviş Özerlat Kurukahve’ markasıyla satışa başlar. Şirketimize makineleşme ve modernleşme vizyonunu getiren kişidir.

1932-Tutkunun Yeni Nesillere Taşınması

Akrabaları Mehmet Erlat ve Fatma Derviş Özerlat bu tutkunun bir sonraki nesile taşınabilmesi için birlikte işi devam ettirirler.   Birlikte çalışarak işletmenin büyümesiyle daha güçlü bir marka ismine ihtiyaçtan ötürü markanin adını ‘Özerlat’ olarak bu tarihte değiştiler.

1956-58 - Ermou'dan Göç ve Otto Swadlo

Ülkede yaşanan karışıklıklar döneminde, Türk Mahallesi olan Kaliobi Sokağına taşınmak zorunda kaldı. 1956 yılında Avusturyadan getirtilen Otto Swadlo marka kavurma makinesiyle Lefkoşa Kalliobi Sokağına kurulan tesisimiz, 3. neslin öncülüğüyle 1980’li yılların başında Arasta Sokak’taki yerimize taşındı. Kahve kavurma ve satış yapılan dükkanımız, Kıbrıs halkının zihninde nostaljik yer eden kültürel birçok öğe ile birlikte bu sokaktaydı.  

1958-1965 Çıraklıktan ustalığa

1958-1965 yılları arasında Hasan Derviş Özerlat’ın hastalığı gelişir, 3. nesil Derviş Özerlat 7 yaşında annesinin yardımı ile işe başlar.

1972 - Hasan Özerlat'ın Vefatı

Hasan Özerlatın vefatından sonra Teyze Fatma Derviş Özerlat’ın kahve kavurma tekniklerini Derviş Özerlat’a aktarması 100 yılı aşkın tarihte kadın figürünün ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. 100. yılda yenilenen şirket logosunda kullanınan kadın figürü aile şirketi tarihindeki kadınların değerini yansıtmak amacıyla kullanılmıştır.

1980 - Arasta Bölgesi'ne Geçiş

Derviş, eşi İmren’in şirkete katkısı ile Arasta’daki dükkanlarında işi daha da ilerletip ve marka adını “Özerlat Türk Kahvesi” olarak modernize etti. O yıllarda hem kavurma hem de satış Arasta'da bulunan küçük dükkanımızda gerçekleşirdi.

1990'lar - Arasta ve Bandabuliya’nın tenhalaşması

Arasta Bölgesine gelen otobüslerin güzergahı Lefkoşa Otobüs Terminal’ine varacak şekilde değişmesiyle,halkın çarşıya gelmesi zorlaşır. Böylece, 1995 yılında, üretimhane Lefkoşa Sanayi Bölgesi'ne taşınır ve Arasta'daki dükkan Cafe haline döner.

2000'ler - İlk Probat Makine

Ailemizde işe yatırım yapmak bir kültür haline gelmişti ve Derviş çalışmalarında inisiyatifi olan yaratıcılık duygusu yüksek ve işine tutkulu olan bir adamdı. Kahve bitkisinin farklı kökenlerini ve özelliklerini keşfetti ve müşterilerinin zevklerini karşılamak için harmanlama sanatını geliştirdi.

Derviş 2000li yıllarda ilk 50KG’lık Probat Kavurma makinesini şirkete kazandırarak Özerlat kahvesinin aromasında istikrarı yakalamayı başarır.

2011 - 4. Neslin Atılımları

Yeni neslin aile işletmesine olan katkılarıyla Özerlat’ın  Kıbrıs'ın ötesine geçme çalışmaları günümüze dek devam ediyor.  Derviş ve İmren'in kızları İley Özerlat Gündüz ve İlke Özerlat, bir zamanlar küçük  Ermu caddesinde kokmaya başlayan Özerlat kahvesinin eşsiz tadını ve kokusunu dünyaya tanıtma amacaylı birlikte çalışmaya başladılar.

2013-2014 İngiltere'ye İhracat

Eğitimlerini tamamladıktan sonra; İley Özerlat Gündüz, eşi  Asım Gündüz ile birlikte Londra'da 2015 yılında Taste of London fuarında yer alarak Özerlat UK Ltd'i  ve o zamandan beri Londra'nın içinde ve çevresinde bir çok yerde satışa başladı.

2017 - 100. Yıl

Özerlat 100'üncü yıldönümünü geleceğe dönük bir atılımla 2017 yılında kutladı. İlke Özerlat’ın yurtdışında almış olduğu profesyonel kahve uzmanlığı eğitimleri sonucundaki girişimleri ile Özerlat kahve ürünlerine yeni nitelikli Filtre ve Espresso harmanları satışa sunuldu ve marka imajı modernize edildi.

Günümüzde Özerlat

İşimizi en iyi kalitede sürdürme, yenileme ve Özerlat ailesinin her zaman özel olarak yaptığı sosyal sorumluluk projeleri konusundaki atılımlarımız şirketimizin daima sahip olduğu taahhütlerdir.